dse-logo-001-150dse-logo-001-150dse-logo-001-150dse-logo-001-150
  • Napijegy árak
  • Szabályzat
  • Tóismertető
  • Megközelítés
  • Hírek

Dunamenti Sporthorgász Egyesület (Dunakeszi Kavicsbányató) létrejötte, múltja, jelene

Az 1980-as évek elején, a tó jelenlegi területét tulajdonló gödi Dunamenti Mezőgazdasági Termelőszövetkezet, – az akkoriban gombamód szaporodó melléküzemágak létesítésének céljából – a területen bányászati kutatófúrásokat végeztetett. Ennek során derült ki, hogy a területen igen jelentős mennyiségű kavicsvagyon bányászására van lehetőség.

Üzletileg kapóra jött az akkor épülő lakótelep építőanyag szükséglete is. Ezért a tsz akkori vezetése, a megfelelő engedélyek beszerzése után 1983-ban elkezdte a bányászatot. 1985 nyarára egy kb. 5 hektáros tó keletkezett a területen. Ekkor érlelődött meg az akkori vezetésben az a gondolat, hogy kizárólag saját tagjaik részére horgászati lehetőséget biztosít a vízterületen.

A halászati hasznosítási jog megszerzése után 1986-ban megalakult a Dunamenti Mgtsz Horgászegyesülete.

Az elkövetkező években a bányászat folytatódott, aminek során a vízterület is nőtt. Lehetőség nyílt több horgász fogadására, a napijegyes horgásztatás bevezetésére. Elindult egy mozgalmasabb, gazdaságosabb működés, hiszen a bevétel növekedése gyakoribb telepítésre adott lehetőséget, ezáltal egyre több horgász látogatta tavunkat. Mód nyílt a taglétszám növelésére, nem csak a tsz tagok, hanem mások részére is megnyitottuk az egyesületet.

Előnyünk volt a lakótelep közelsége, ahonnan eleinte csak családi sétákat tettek a parton, azután – látván a horgászok fogásait – egyre többen jelentkeztek egyesületünkbe.

A 90-es évek elején a tsz-ek megszűnésekor lehetőség nyílt a terület megvásárlására. Akkori tagságunk, sokszor anyagi erejük felső határát súrolva „összedobták” a vételárat és így sikerült a terület kizárólagos tulajdonosává válnia egyesületünknek. Jogutódként, a „Dunamenti” név megtartásával „Dunamenti Sporthorgász Egyesület” néven folytattuk a horgászati tevékenységet, melyet a mai napig sikeresen folytatunk. 1999-ben pályázat során 2015-ig megkaptuk a halászati hasznosítási jogot, amit az időközben módosult jogszabály előírásainak megfelelően „Földtulajdonosi haszonbérleti szerződés” keretében 2015-ben ismét megpályáztunk. A szerződés létrejött, így a horgásztó kizárólagos kezelőivé váltunk 2030. december 31-ig.

Néhány szó a tó egyéb adottságairól.

Területe 19 ha. Átlagos mélysége 4,5 méter, helyenként 6-7 méteres gödrökkel. A tófenék kavics, illetve homokos kavics. Kb. 10 cm. iszapréteg borítja a feneket, a gödrökben ez természetesen vastagabb, a magasabb pontokon viszont tófenék iszapmentes. Vízutánpótlását források, illetve a talajvíz, és csapadékvíz biztosítja.

Természetes vizekkel egy 2006-ban létesült zsiliprendszer, biztosítja az összeköttetést.

A part részben termett talaj, részben visszatömedékelt, töltött talaj, ami az idők folyamán megszilárdult. A bányászat befejezése után tagjaink áldozatos munkával elvégezték – a kötelező rekultivációs munkán kívül – a kopár partszakasz fásítását, a rézsűk gyommagvas megkötését is. Napjainkra egy szép, árnyékos kultúrált környezet várja a kikapcsolódni vágyókat.

Sokat foglalkoztunk az infrastruktúra fejlesztésével is. Tavunkon 51 esőbeálló, található, a halőrházban büfé, horgászbolt áll vendégeink rendelkezésére. Férfi – női angol vécé, pihenőhely, kávézóasztal biztosítja a kultúrált pihenést.

Persze egy horgásztavat a halfogás lehetősége minősíti.

Tavunkba márciustól, illetve a jégveszte utáni hetektől kezdődően, egészen novemberig általában 10-12 naponta van telepítés a regisztrált visszafogás arányában. Éves szinten 250 mázsa körüli hal kerül kihelyezésre, melynek nagy része ponty. Kisebb mértékben amur, – melynek telepítésére NÉBIH engedéllyel rendelkezünk, – keszegfélék és ragadozóhalak is telepítésre kerülnek.

Látogatottságunkról annyit hogy évente, tagjainkon kívül 7-8.000 napijegyet értékesítünk. Előzetes egyeztetés alapján szívesen állunk horgászverseny rendezése céljából vízterülettel nem rendelkező horgászegyesületek, illetve horgász közösségek, baráti társaságok rendelkezésére is.

További híreink

január 13, 2021

2021. évi díjak


Tovább ...
május 28, 2020

Ízelítő


Tovább ...

Dunakeszi kavicsbányató - Észak-Pest legnagyobb bányatava

© 2022 Dunamenti Sporthorgász Egyesület. All Rights Reserved. | Impresszum | Created by: WinklerNet.hu